baner

Czy Fotowoltaika sie opłaca

Wiele osób ma jednak obawy i zastanawia się, czy fotowoltaika się opłaca bez uzyskania dotacji. Jak wspomnieliśmy wcześniej, lektura nieaktualnych informacji, które mówią o cenach w okolicy 10 000 zł / 1 kW może nas odstraszyć (w 2020 roku przeciętnie płacimy 4-5tys zł za 1kW). Istnieje też wiele mitów mówiących o tym, jakoby dodatkowe koszta przesyłu i 'podtrzymania łącza' jakie płacimy energetyce czyniły inwestycję nierentowną.

Co wpływa na opłacalność paneli słonecznych?

Poniżej przytoczymy kilka przykładów typowych instalacji fotowoltaicznych i przeanalizujemy stopę zwrotu inwestycji. Zanim to jednak uczynimy, musimy wiedzieć co ma wpływ na opłacalność fotowoltaiki. Wpływa na to wiele czynników, a najważniejsze to:

Koszt inwestycji - najbardziej oczywisty czynnik. Zazwyczaj przedstawiamy go we wskaźniku PLN/1kW. 
Nasz dach - kąt jego nachylenia, położenie względem kierunków świata oraz ilość padającego nań cienia mają olbrzymie znaczenie na efektywność paneli pv. Możliwy jest oczywiście jeszcze montaż naziemnej instalacji fotowoltaicznej, o ile mamy na to odpowiednie miejsce.
Nasze zużycie energii - analiza rachunków za prąd pozwoli nam obliczyć wymaganą wielkość instalacji fotowoltaicznej. Przewymiarowana instalacja nie jest opłacalna - takie same zy. Dodatkowo im więcej prądu zużywasz podczas dnia, tym bardziej fotowoltaika się opłaca.
Sprawność i moc paneli - bardziej wydajne panele (i w tej samej cenie) są oczywiście bardziej opłacalne (pamiętaj przy tym, żeby kupować tylko panele zaufanych producentow ). Polsce 1kWp instalacji powinien wyprodukować około 1000 kWh rocznie.
Przedstawmy więc kilka przykładowych instalacji, porównajmy koszty inwestycji i stopę zwrotu i przyszłe oszczędności.

Przykładowe wyliczenia i analiza

W internecie znaleźć można wiele analiz omawiających opłacalność paneli fotowoltaicznych. Z niektórych wynika, że instalacja zwróci się po 20 latach, z innych że po czterech. Żadne z tych wyników nie są zgodne z prawdą w 2020 roku. Poniżej znajdziecie Państwo szczerą, w stu procentach obiektywną analizę opłacalności trzech intalacji fotowoltaicznych. W analizie tej uwzględniliśmy wszystkie istotne rzeczy, które niektórzy pomijają, mimo że mają znaczący wpływ na opłacalność fotowoltaiki:

Rzeczywiste ceny materiałów - aktualne Q1 2019)
Koszt montażu - uwzględniono rodzaj instalacji
Roczny koszt inwerterów - mało który instalator wspomni o tym, że mimo iż panele fotowoltaiczne działają ponad 25 lat, inwerter ma znacznie krótszy okres exploatacji. Producenci zwykle udzielają 8-10 lat gwarancji. Rzeczywisty czas jego eksploatacji można jednak bardzo wydłużyć - jeśli nie pracuje on na maksymalnej mocy, jest poprawnie zainstalowany, nie przegrzewa się, ani nie kurzy, a w przypadku awarii wiatraków są one na bieżąco wymieniane, może nam posłużyć nawet ponad 15 lat. W poniższych obliczeniach przyjęto jednak bezpieczne 10 lat, jakie z pewnością każdy inwerter wspomnianych poniżej producentów wytrzyma.
Wzrost cen prądu w nadchodzących latach. Nikt nie jest w stanie przewidzieć ile dokładnie zdrożeje energia elektryczna, jednak wszyscy eksperci są zgodni - podwyżki będą. Pozytywne scenariusze mówią o podwyżce o 30% do 2030 roku, pesymistyczne nawet o 60%. Dla naszej kalkulacji przyjęliśmy optymistyczny scenariusz, jedynie 1,4% w skali roku. Inflacji nie uwzględniliśmy.

Instalacja Nowackich

Nowaccy mają dość nietypową instalację fotowoltaiczną. Ich dach skierowany jest na południowy wschód, przez co muszą zainstalować o kilka paneli więcej niż potrzebowaliby w idealnych warunkach. Zakupili inwerter SMA 3600TL, który z pewnością podziała im przez 10 lat. 

Rachunki: 2085zł/rok
Cena instalacji: 21 700zł
Moc: 4.57KWp
PLN/Wp: 4,74

Roczny koszt użycia inwertera: 519zł (5190/10)

?

Wniosek: Inwestycja Nowackich zwróci się po 13 latach. Po upływie tego okresu rodzina będzie czerpać zyski. I to niemałe - w wartości dzisiejszej, z pominięciem podwyżek cen prądu, Nowaccy zaoszczędzą 19016 zł. Jeśli natomiast do tego doliczymy podwyżki cen prądu, zaoszczędzona suma będzie wynosić już 26997 zł - tyle właśnie zapłaciliby przez 25 lat za prąd, gdyby nie fotowoltaika.

Instalacja Jana

Instalacja Jana opiera się na najwyższej jakości sprzęcie. Zainwestował on w bardzo wydajne panele LG, wytwarzające aż 365Wp. Zastosował również renomowany inwerter 3-fazowy SMA. Więcej o jego instalacji dowiesz się tutaj

Rachunki: 3460zł/rok
Cena instalacji: 44 000zł
Moc: 6,57KWp
PLN/Wp: 6,70

Roczny koszt użycia inwertera: 770zł (7700/10)

?

Wniosek: Z racji użycia dość kosztownych materiałów, zwrot inwestycji Jana nastąpi później niż rodziny Nowackich, wyniesie 15,5 lat. Ta inwestycja nadal jest jednak bardzo opłacalna - z racji wysokich cen energii oraz sporego zapotrzebowania na nią, Jan w ciągu 25 lat zaoszczędzi aż 39656 zł

Instalacja Kowalskich

Kowalscy mają dość typową instalację fotowoltaiczną. Duży skierowany na południe dach dał im możliwość zamontowania większej ilości dobrych lecz rozsądnych cenowo paneli słonecznych. Zainstalowana w domu pompa ciepła pobiera dość dużo mocy, przez co płacą prawie 3 tysiące złotych rocznie za energię elektyczną. Więcej o ich instalacji dowiesz się tutaj .

Rachunki: 2910zł/rok
Cena instalacji: 25 000zł
Moc: 5.67KWp
PLN/Wp: 4,41

Roczny koszt użycia inwertera: 770zł (770/10)

?

Wniosek: Jak widać na powyższym grafie, inwestycja Kowalskich zwróci się już po 11 latach. Po 25 latach korzyści są fenomenalne - rodzina będzie 41649 zł 'na czysto'.

Koniecznie zwróć uwagę, że opłacalność fotowoltaiki to więcej, niż tylko wyliczenie, po ilu latach inwestycja się zwróci. Chociaż Janowi instalacja zwróci się dopiero po ponad 13 latach, a Kowalskim zaledwie po 8, w ciągu 25 lat fotowoltaika im obu przyniesie ponad 50 tysięcy złotych oszczędności. Różnica wynika z zapotrzebowania na prąd.

Dobre rady

Najbardziej podstawowe informacje o Twoim rocznym zużyciu oraz orientacji i nachyleniu dachu umożliwiają Ci samodzielne oszacowanie opłacalności instalacji fotowoltaicznej z pomocą naszego kalkulatora . To jednak nie wszystko. Zastosuj się do poniższych rad, a Twoja fotowoltaika jeszcze zyska na opłacalności.

Nie oszczędzaj na falowniku. Tanie falowniki mają brzydką skłonność do wyłączania się z niezrozumiałych powodów. A kiedy falownik ma przestój, produkcja staje całkowicie. Sprawdź testy inwerterów PVEL 2019 , żeby sprawdzić, które z nich są naprawdę niezawodne.
Inwestuj w sprawdzone technologie. Testy paneli fotowoltaicznych PVEL 2019 pokazują, że panele o prostej, sprawdzonej konstrukcji są najbardziej niezawodne.
Rozważ panele szkło-szkło. Dłużej zachowują wysoką sprawność i - chociaż są droższe - to w dłuższej perspektywie czasu mogą się bardziej opłacać.
Nie przesadzaj z wielkością instalacji. Jeśli rocznie zużywasz 4000 kWh, to tyle samo zarobisz z instalacją 5kWp, co z instalacją 8kWp. Jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać?
Nie oszczędzaj na instalatorze. Naprawdę tego nie rób. Czy wiesz, że niewłaściwa instalacja jest przyczyną najbardziej kosztownych usterek paneli fotowoltaicznych ? Dobrzy instalatorzy porządnie zamontują Ci panele, a gdyby coś działo się nie tak, nawet po wielu latach, to będą dalej na rynku, przyjadą i usuną problem.

Zobacz więcej

Współpracuj z nami i zostań partnerem

Aura Energia

Dopasuj idealny system fotowolwaiczny

Miesięczny rachunek za prądProgram kalkulacyjny który znajduję się na stronie startowej służy do POGLĄDOWEGO określenia wielkości oraz ceny instalacji potrzebnej do zapewnienia naszym klientom samodzielności energetycznej. Na wstępie należy zaznaczyć, że wartości które są w nim prezentowane są orientacyjne i wyliczane dla „warunków idealnych” – zakładających, że dach skierowany jest idealnie na południe, nachylony jest pod kątem 35 stopni, jest wystarczająco duży by wykonać na nim instalacje i nie występują żadne elementy zacienien
Bezpłatna wycena Twojej instalacji

Wystawiamy faktura VAT
Skontaktuj się z nami dziś!
tel. +48 787 777 005